מנכ"ל "אסותא מרכזים רפואיים", פרופ' ארי שמיס, אמר אתמול (ה') בדיון בוועדת הכספים של הכנסת שעסק בגרעונות בתי החולים הציבוריים שאינם ממשלתיים, כי "ללא התערבות מיידית של המדינה – קרי סיוע כספי, "אסותא אשדוד" ייסגר עד הרבעון האחרון של השנה, וזה לא איום סרק".

בשבוע שעבר דווח כי גירעון אסותא אשדוד מגיע כבר עתה ל-150 מיליון שקל ובית החולים ביקש סיוע כספי מהמדינה בדומה לזה שניתן ל"הדסה" ול"לניאדו". סגן שר הבריאות יעקב ליצמן אמר בדיון כי המדינה תסייע אך תתנה זאת בהצבת חשב מלווה.

בדיון דחה פרופ' שמיס טענות ש"אסותא" צירף לשורותיו רופאים כשהציע להם שכר מוגדל ביחס למה שקיבלו בבתי החולים האחרים. הוא הסביר: "חלק גדול מהרופאים שהצטרפו לבית החולים יצאו לחופשה ללא תשלום מבתי החולים הקודמים שלהם כדי לא לקחת סיכון במעבר ל'אסותא אשדוד'. אם לא ירגישו שנמצא פתרון לגירעון, הם יחזרו למקום העבודה הקודם שלהם ובית החולים לא יוכל לפעול.

בתי החולים הממשלתיים צוברים גירעון מצרפי של כשני מיליארד שקל בשנה המכוסה על ידי הממשלה. בתי החולים הציבוריים האחרים מקבלים תמיכה כוללת של 200 מיליון שקל בלבד, ורבים מהם מדווחים על גרעונות קשים עד סכנת קריסה.

ליצמן מסר כי התקציב שניתן לבתי החולים הממשלתיים הוא 1.86 מיליארד שקל והוא דורש תוספת של 1 מיליארד שקל לכלל בתי החולים הציבוריים. הוא מסר כי ידון על כך עם שר האוצר.

ראובן קוגן, סמנכ"ל הכספים של "הכללית", אמר: "עקב הגרעונות נדחים תשלומים ונדחים טיפולים, והדחיות מגדילות את אורך התורים. המשבר התקציבי המתמשך מתקרב לנקודה של משבר פיננסי. כשאין כסף לשכר ותרופות, נסגרות פעילויות ומחלקות בשעות מסוימות ולא פותחים מחלקות נוספות. המחלקות עובדות חצי יום".

בדיון סיפרה מנהלת בית החולים העמק בעפולה, ד"ר אורנה בלונדהיים: "יש לנו מערכת מעולה אבל היא עובדת רק חצי יום בגלל מחסור בתקציבים. בהיעדר תקציב, חדרי ניתוח ומרפאות פועלים רק בשעות הבוקר. התוצאה: תורים בלתי נסבלים. אלף איש מחכים לניתוח קטרקט, מאות מחכים מעל שנה לניתוחים אורתופדיים, עשרות מחכים בבית עם קטטר לניתוח פרוסטטה. זה בלתי נסבל".

נציגת האוצר בדיון, נועה היימן, הדפה את הטענות ואמרה, על פי "דה מרקר": "ההוצאה על בריאות גדלה בהתמדה בשנים האחרונות ונעשו רפורמות משמעותיות".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני אמר בסיכום הדיון: "הפתרון לבעיה הוא תוספת תקציב של מיליארד שקל, כפי שמבקש סגן שר הבריאות. המצב הזה לא יכול להימשך. אם לא תחול התקדמות במסגרת השיחות של סגן שר הבריאות עם האוצר, נדון בכך. לא ניתן יד לסגירת בתי חולים".